Wyjazd Studyjny

W dniu 24 marca 2026 r. przedstawiciele ZGDO uczestniczyli w polsko-niemieckiej wizycie studyjnej pn. „Dobre praktyki w gospodarce odpadami”, zorganizowanej przez SID Przelewice we współpracy z IBN Strausberg.

Wydarzenie stanowiło cenną okazję do zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie gospodarowania odpadami oraz do wymiany doświadczeń z partnerami niemieckimi. Uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia funkcjonujących instalacji, a także udziału w prezentacjach prowadzonych przez przedstawicieli instytucji i przedsiębiorstw działających w sektorze gospodarki komunalnej.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Entsorgungsbetrieb Märkisch-Oderland (EMO) w Strausbergu, jednostce odpowiedzialnej za organizację systemu gospodarki odpadami na terenie powiatu Märkisch-Oderland. Podczas spotkania zaprezentowano rozwiązania dotyczące planowania zbiórki, transportu oraz zagospodarowania odpadów komunalnych, a także funkcjonowanie infrastruktury, w tym stacji przeładunkowych i punktów przyjmowania odpadów.

Następnie uczestnicy udali się do Rüdersdorf pod Berlinem, gdzie odwiedzili stację przeładunkową oraz sortownię odpadów. Obiekt pełni funkcję punktu przyjmowania i wstępnego przetwarzania różnych frakcji odpadów, w tym odpadów problemowych, budowlanych oraz surowców wtórnych przeznaczonych do recyklingu.

Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie instalacji termicznego przetwarzania odpadów IKW Rüdersdorf. Zakład specjalizuje się w spalaniu odpadów z jednoczesnym odzyskiem energii elektrycznej i ciepła. Zastosowana technologia umożliwia zagospodarowanie odpadów
z regionu Berlin–Brandenburgia przy jednoczesnym ograniczeniu emisji oraz zmniejszeniu ilości odpadów kierowanych na składowiska.

Udział w wyjeździe umożliwił zdobycie cennych doświadczeń oraz poznanie sprawdzonych modeli współpracy pomiędzy administracją publiczną a przedsiębiorstwami sektora komunalnego. Pozyskana wiedza stanowi istotną inspirację do dalszego doskonalenia systemu gospodarki odpadami na terenie działania ZGDO.

Serdecznie dziękujemy organizatorom wyjazdu SID Przelewice oraz IBN Strausberg za profesjonalne przygotowanie wizyty studyjnej, bogaty program merytoryczny oraz możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem nowoczesnych systemów gospodarki odpadami w Niemczech.

Wyrazy wdzięczności kierujemy również do wszystkich partnerów i gospodarzy odwiedzanych instalacji za otwartość, dzielenie się wiedzą oraz cenne doświadczenia, które stanowią inspirację do dalszego rozwoju i doskonalenia systemu gospodarki odpadami na terenie ZGDO.

Wyjazd zrealizowany w ramach projektu „Sieć Informacyjno-Doradcza (SID)”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021–2027, a także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.