Śmieci – złoty interes

Od przyszłego roku gospodarka odpadami spadnie na gminy.
Związek Gmin Dolnej Odry skupiający 22 gminy naszego regionu, który chce się zająć organizacją gospodarki odpadami na terenie administrowanym przez wspomniane samorządy, ma coraz mniej czasu, by mógł spełnić wymogi prawne. Do 15 listopada związek musi przyjąć swój budżet i uchwalić kilka niezbędnych uchwał. Gminy wchodzące w skład stowarzyszenia muszą przyjąć w formie chwał swoich rad regulaminy utrzymania porządku.

W UBIEGŁYM tygodniu (31.10.2012r.) spotkali się w Chojnie przedstawiciele wszystkich gmin wchodzących w skład wspomnianego związku, w tym burmistrzowie, wójtowie i skarbnicy. Do Chojny przyjechali również przedstawiciele parlamentarzystów Regionalnej Izby Obrachunkowej.

 

To naprawdę duże przedsięwzięcie pod względem organizacyjnym. Świadczy o tym fakt, że na obszarze wspomnianych 22 gmin żyje obecnie ponad 200 tys. Osób. Tymczasem ciągle jest sporo wątpliwości dotyczących tak interpretacji przepisów, jak i wzajemnego oddziaływania poszczególnych aktów prawnych. Wątpliwości wciąż budzą np. interpretację przepisów ustawy w relacji do innych ustaw, w tym ustawy Ordynacja podatkowa – powiedział Adam Fedorowicz, burmistrz Chojny. – Wiemy już jednak, że wpływy z tytułu tzw. Opłaty śmieciowej wykazywać będzie w swoim budżecie związek gmin, a nie poszczególne gminy. Te ostatnie będą płaciły składkę, a związek gmin zajmować się będzie obsługą całego systemu.

Ile to będzie kosztować i dlaczego tak drogo? To, że będzie drożej, wiedzą już chyba wszyscy. Chodzi tylko o to, by płacić jak najmniej. Adam Fedorowicz podkreśla jednak, że za lepszy produkt wcale nie trzeba będzie płacić dużo więcej niż obecnie. Jego zdaniem ,,opłata śmieciowa” – jeśli już – wzrośnie nieznacznie. A uzależnione to będzie w dużym stopniu od tego, czy mieszkańcy wybiorą wariant ekologiczny, czyli segregację odpadów.

Jeżeli nastawimy się na selektywną zbiórkę, opłaty zwiększą się minimalnie.

Zdaniem burmistrza i zarazem przewodniczącego zarządu ZGODO, związek będzie musiał weryfikować zgłoszone deklarację mieszkańców w sprawie odpadów z listą rzeczywiście zamieszkujący osób danej gminie. Poza tym opłata za wywóz śmieci będzie niższa dla tych mieszkańców, którzy zadeklarują selektywną zbiórkę odpadów. Ciągle nieoficjalnie mówi się, że comiesięczna opłata za te usługi oscylować może w okolicy 10-11 zł. To mniej więcej tyle, ile obecnie mieszkańcy tej części regionu płacą firmom zajmującym się wywożeniem odpadów.

To, czy związek powierzy usługi kilku firmom, konsorcjum czy jednej dużej firmie, jest ciągle sprawą otwartą. A rozstrzygnie ją przetarg. W każdym bądź razie ewentualny operator będzie się musiał liczyć z tym, że na terenie administrowanym przez związek gminy są tylko dwa wysypiska śmieci – pod Stargardem i Dębnem. To także czynnik generujący koszty.

Związek zrzesza gminy głównie południowej części regionu.

 

 

źródło:Kurier Szczeciński nr. 9